Witaj, nieznajomy!
reset hasła
sitemenu serwisy serwisy download gta5 chinatown_wars gta4 vice_city_stories liberty_city_stories gta_advance san_andreas vice_city gta3 gta2 gta1
Artykuły: Chinatown Wars blizsze spojrzenie
   may_cry
07.03.2009 00:47:53

W dniu po spotkaniu dotyczącym The Lost & Damned w Don Hill’s zostaliśmy zabrani na obiad na którym Michael z Rockstar oznajmił nam, że następnego dnia będziemy mieli możliwość zagrania w Chinatown Wars! Później rozwinęła się długa dyskusja na temat owej gry. Prawdę powiedziawszy nie byłem specjalnie podniecony całym tym Chinatown Wars, ale ten facet sprawił, że zacząłem myśleć inaczej i nie mogłem się doczekać gry.

Następnego dnia podzielono wszystkich webmasterów na dwie grupy: ci z Wielkiej Brytanii grali o poranku, a ze Stanów po południu. Przywieziono nas do siedziby Rockstar na Broadway’u i zaprowadzono do windy. Pierwszy raz zaszedłem tak daleko w głąb tego budynku. W zeszłym roku w kwietniu próbowaliśmy przemknąć dalej, ale ochrona zgarnęła nas tuż przy ich biurku.

Wjechaliśmy na górę, gdzie poznaliśmy Job’a i Bill’a. Zaprosili nas do sali konferencyjnej, w której oprócz stołu znajdował się telewizor, czarna kanapa i dużo plakatów z San Andreas. Ogólnie pokój był bardzo schludny.

Bill zostawił nas tylko z Job’em by pójść po pizze, więc zebraliśmy się wszyscy na kanapie, by obejrzeć demonstrację gry. Rockstar zbudowało specjalne, wielkie Nintendo DS, mniej więcej wielkości laptopa, aby można było zobaczyć grę na większym ekranie. Po obejrzeniu intra i zapoznaniu się z nowościami, zasiedliśmy przy stole, każdy ze swoim DS’em i przystąpiliśmy do gry.

Wersja w którą graliśmy składała się z czterech misji. Pozwólcie, że wyjaśnię dlaczego Chinatown Wars tak mnie zszokowało. Myślałem, że to kolejna taka sobie, dwuwymiarowa gierka z krótką fabułą rozgrywającą się w niewielkiej chińskiej dzielnicy. Bardzo się myliłem! Tymczasem jest to trójwymiarowa gra z kamerą umieszczoną za głową bohatera. Obraca się o 360 stopni pozwalając na zobaczenie wszystkich detali otoczenia. Całe Liberty City, znane nam z GTA IV (oprócz Alderney), jest do naszej dyspozycji. Filozofia zaprojektowania gry jest zupełnie inna ze względu na obsługę dwóch ekraników.

Nowości o których się dowiedzieliśmy:

 • zmienna pogoda oraz cykl dnia i nocy,
 • bronie dostępne w grze: pistolet, podwójne pistolety, UZI, miotacz ognia, minigun, AK-47, koktajle Mołotova, granaty, strzelba, materiały wybuchowe, wyrzutnia rakiet i parę innych,
 • 5 stacji radiowych z muzyką instrumentalną (wiele znajomych utworów!),
 • pojazdy to między innymi: samochody, ciężarówki, autobusy, łodzie i motocykle,
 • misje poboczne: taxi, straż pożarna, misje w karetce pogotowia oraz misje policyjne, dostarczanie jedzenia i inne,
 • grając widać działanie silnika fizycznego,
 • przechodnie żyją swoim życiem, zupełnie jak ci z GTA IV,
 • zamiast telefonu w grze dostępny jest PDA do emaili, komunikatora internetowego, GPS, odtwarzacza muzyki (!), kontaktów oraz informacje dotyczące handlu narkotykami,
 • Można handlować narkotykami. Sprzedawać je można w różnych dzielnicach, różnym gangom. Najlepiej trzymać je w swoich kryjówkach, aby nie stracić ich w razie złapania przez policję. Ta część gry jest na tyle rozbudowana i wciągająca, że zajmie nam długie godziny.
 • System GPS jest podobny do tego z GTA IV. Jest możliwość obrania sobie celu podróży, z tym, że oprócz zaznaczonej drogi będzie nam też towarzyszyć trójwymiarowa strzałka. Oczywiście na mapie zaznaczone są również takie rzeczy jak Pay N Spray, stacje benzynowe, domki, miejsca pracy, wyścigów, unikalnych skoków itp.
 • W Chinatown Wars zupełnie inny jest natomiast mechanizm gubienia pościgów. Zamiast uciekać, z pola poszukiwań należy nie używając broni zniszczyć odpowiednią ilość policyjnych pojazdów. Na przykład, mając 2 gwiazdki należy zniszczyć dwa policyjne wozy by zgubić pościg.
 • Dolny dotykowy ekran jest oczywiście w pełni wspierany przez grę. Używa się go kradnąc samochody, rzucając koktajle Mołotova, szukając broni w śmieciach, podkładając materiały wybuchowe, montując karabin snajperski itd.
 • Pierwszy raz w serii Grand Theft Auto pojawiła się możliwość odtworzenia dowolnej misji z fabuły.
 • Dzięki wbudowanym połączeniu Wi-Fi w Nintendo DS jest możliwość łączenia się z Social Club’em,
 • Wyskakując z pędzącego wozu mamy możliwość wysadzenia go i zmianę w kule ognia, która bez problemu poradzi sobie z przeciwnikami!

Oczywiście, dzięki tym wszystkim cechom Chinatown Wars nie zawiedzie żadnego fana serii Grand Theft Auto. Gra wydaje się być zaprojektowana i wykonana perfekcyjnie i specjalnie dla niej warto jest wygrzebać swojego starego DS’a lub kupić sobie zupełnie nową konsolkę.

Oryginalny artykuł: GTA Gaming