Witaj, nieznajomy!
reset hasła
sitemenu serwisy serwisy download gta5 chinatown_wars gta4 vice_city_stories liberty_city_stories gta_advance san_andreas vice_city gta3 gta2 gta1
San Andreas: Lokacje
   

San Andreas będzie obejmowało bardzo rozległy teren. Poniżej charakterystyki najważniejszych miejsc.

LOS SANTOS

Los Santos stanowi odpowiednik Los Angeles, położonego w połudnowo-wschodniej Kalifornii. Od teraz będziemy mieli możliwość przejechać się gangsterkim low-rider'em po okolicach znanych jedynie z filmów. Przepiękne miasto, budynki, architektóra, świat filmowych wytórni i nieustanego show biznesu. Nie unikniemy korków na ulicach, smogu unoszącego się w powietrzu, oraz ludzi, którzy dla pieniędzy zrobią wszystko i to z nimi przyjdzie nam sie zmagać. Natomiast poza centrum miasta, wśród tysiąca domostw i przecznic kwitną mafie walczące o dominację na swoich terenach. To tutaj zrodziła się historia naszego bohatera i jego rodziny. W większości klany czarnych przestępców, podobnie jak nasz bohater, będą prowadzic ze sobą walki w rytmach hip-hopu. Jest to cała rozległa sieć miejska otoczona górami, za którymi znajduje się kolejne z wilkich miast...

The Grove
Los Santos jest miastem rodzinnym Carla. Urodził się tu i wychował. Jest to też miejsce występowania przynajmniej dwóch najważniejszych gangów: The Orange Grove Families oraz The Ballas. Wzorowane na Los Angeles w Kalifornii, pozostaje wierne oryginałowi dzięki zjawiskom takim jak smog nad miastem, wojny gangów oraz bogate dzielnice.

Centrum
Centrum Los Santos stanowi całkowitą różnicę dla The Grove i jest magnesem dla komercjalizmu. Widoki zapierają dech w piersiach, na szczęście w mieście znajduje się mnóstwo punktów orientacyjnych pomagających poruszać się po tym olbrzymim terenie. Mamy tu Doc G Records Building, uderzająco podobny do budynku Capital Records w Los Angeles. Jest też budynek Los Santos Convention Center, przypominający Los Angeles Convention Center (budynek, w którym odbywają się targi E3). Niestety, budynek nie będzie odgrywać żadnej roli w grze. Jedną z najważniejszych części miasta będą tereny bankowe. Oczekuj na to, że zobaczysz mnóstwo profesjonalnie ubranych osób kręcących się w pobliżu. Wizyta w ProLaps zapewni CJ'owi własny styl, daleki od stylu gangów. Oczywiście, będzie to podnosić respekt wśród innych, więc te ubrania, choć drogie, warte są zakupu.

Vinewood
Vinewood jest odpowiedzią Rockstara na Hollywood w Los Angeles. Ze charakterystycznym napisem na górze, między pięknymi, bogatymi willami siedzą sobie wygodnie i wypoczywają najbardziej szlachetni i zasłużeni mieszkańcy Los Santos. Niżej znajduję sie bulwar Vinewood, gdzie będziesz mógł odwiedzić mnóstwo atrakcji turystycznych, m.in. Cathay Theater, część terenu utrzymanego w chińskim stylu, lub przejść się Aleją Sław Vinewood.

Ganton
Ganton jest zajmowane przez gang Ballas na początku gry i jest do dzielnica wzorowana na Watts. Rozejrzyj się za słynnymi Ganton Towers, a gdy już tam będziesz, skocz do SubUrban, drogiego sklepu z ubraniami oferującego marki takie jak Base 5 i Mercury.

Rodeo
Interpretacja Rockstara na temat Beverly Hills. Nazwa wzięła się od Rodeo Drive, strefa handlowa Los Angeles, gdzie kupują sławni i bogaci. Jeśli już mówimy o kupowaniu, będzie tu mnóstwo miejsc, w których można kupować, ale tylko dla tych z grubymi portfelami. Dla innych jest to doskonała atrakcja turystyczna. Jest tu pełno ogromnych i bardzo zamożnych domów, na których można dokonywać napadów.

Plaża
Bazowane na Santa Monica, The Beach ma wielkie molo, znane jako Santa Maria Boardwalk - doskonałe miejce do skoków do wody. Jest też kompletny lunapark, oferujący diabelski młyn oraz rollercoaster. Możesz też wybrać się do Los Santos Gym, które jest odpowiednim miejscem do treningu sportów walki. Rockstar utrzymuje, że piasek na plaży spowolni ruchy każdego, podobnie z samochodami, przez co uciekanie przed długim ramieniem sprawiedliwości nie będzie tak łatwe na tych terenach.

Autostrada
Żadne miasto nie jest kompletne bez poskręcanych jak spaghetti skrzyżowań, gdzie wszystkie drogi zlewają się w jedną. Na szczęście bedą znaki drogowe, co ułatwi podróżowanie, a autostrada nie będzie tak zakorkowana jak w prawdziwym Los Angeles. Autostrada jest arterią szybkiego ruchu biegnącą przez całe Los Santos i łączące miasto z resztą stanu.

TERENY POZAMIEJSKIE I MAŁE MIEJSCOWOŚCI

Nowe, rozległe, otwarte tereny pozamiejskie czekają na poznanie w czasie, gdy już będziesz miał dość wchłaniania życia w getcie. Góry, pastwiska, lasy a nawet dzikie zwierzęta - wszystko to na największej mapie kiedykolwiek dodanej do gry z serii Grand Theft Auto. Wszystko to bardzo różni się od Los Santos, San Fierro i Las Venturas. Widoczność na terenach wiejskich jest cztery razy większa niż w Vice City. Dzięki nowemu systemowi, więcej pamięci operacyjnej jest dostępne na modele i tekstury. Poprawiona zostanie też geometria obiektów. Dwanaście małych miasteczek jest porozrzucanych po całej mapie, wraz z różnymi chatkami, gdzie można zapisać grę. Na razie ograniczona ilość informacji ujrzała światło dzienne, ale lepiej przeczytaj wszystko!

Dillamore
Dillamore jest niewielką miejscowością niedaleko Los Santos. Jest to jedna z niewielu miejscowości z posterunkiem policji i możesz oczekiwać na to, że jedna z misji tutaj będzie polegać na napadzie na lokalną stację benzynową "Gasso". Niestety, twój plan nie wypala i jesteś zmuszony uciekać cysterną z policją na ogonie.

Angel Pine
Angel Pine jest sennym miasteczkiem mocno opartym na turystyce. Umieszczona u podnóży Góry Chiliad, oferuje fantastyczne widoki. Rozejrzyj się po osiedlu przyczep kempingowych na obrzeżu miasteczka, a potem pójdź do centrum, a spodziewaj się piekarni, kina z jednym ekranem, oraz sklep z alkoholem. Chcesz zostać na noc? Zostań w motelu U-Get-In.

Góra Chiliad
Opisana jako "największy obiekt umieszczony kiedykolwiek w GTA", Góra Chiliad jest naprawdę olbrzymia. Wysoka na pół mili, dostanie się helikopterem na wierzchołem zajmie ponad minutę. Przekraczanie rzek oraz jazda po wertepach to nic w porównaniu do jazdy po stromych krawędziach w niebezpiecznej jeździe pod górę. Nie myśl sobie, że dostaniesz się na góre w samochodzie sportowym, taka góra wymaga odpowiednich pojazdów, jak Monster Truck, Sanchez lub Quad Bike. Kiedy wreszcie dostaniesz się na samą górę, możesz podziwiać widoki w promieniu kilku mil, a to dzięki nowej technologii RenderWare, która ulepsza dystans widoczności.

Farmy
Niemożliwe jest jechać na wieś bez zobaczenia tradycyjnej Amerykańskiej farmy. San Andreas pozostaje prawdziwe ze swoimi wiatrakami, spichlerzami, stodołami i stogami siana. Dodanie dzikiej przyrody powinno sprawić, że farmy, porozrzucane po terenie całego San Andreas, będą jeszcze bardziej interesujące.

Kryjówki
Na tak wielkim terenie, ludzie będą potrzebować miejsca, by przespać noc (i zapisać stan gry). Na szczęście, jest wiele chat przeznaczonych dla różnych celów, ale to, jak CJ zmienia te chałupy w bezpieczne strefy, nadal pozostaje tajemnicą. Przeszukując jeden z domków możesz spotkać "laskę o kruczoczarnych włosach z drygiem do rabowania", która pojawiła się w poprzednim GTA i zamierza wykorzystać ten dryg w napadzie na stację benzynową w Dillamore.

Mieszkańcy terenów wiejskich San Andreas
Ogromny teren San Andreas oznacza, że będziemy mieli również do czynienia z różnorodnością kultur i zwyczajów, nawet między głównymi postaciami. Nigdzie indziej nie będzie to tak oczywiste, niż na terenach wiejskich, gdzie możesz napotkać stereotypowych gości w kraciastych koszulach i słomkowych kapeluszach, trzymających i gryzących trawę w ustach. Kiedy Carl postanowi ostatecznie opuścić miasto i udać się do jednej z dwunastu małych miejscowości ubrany jak członek gangu, nie powinien oczekiwać ciepłego przywitania. Nawet lokalna policja będzie bardziej zmęczona, gdy Carl pojawi się w ostatniej kreacji z Binco.

SAN FIERRO

San Fierro to odwzorowanie miasta San Fransisco, które znajduje się w środkowo-wschodniej Kalifornii. Położene ono jest na górzystych terenach. Spodziewajmy się wąskich i stromych uliczek, nieskończenie długich mostów, rozległych przystnii, oraz wysokich górzystych terenów, w których gdzieś na stoku znajduje się baza wojskowa w której przechowywane sa tajne, eksperymentalne bronie. W rozległej dzielnicy Chinatown napotkamy szereg osób, które walczą o zyski pochodzące z nielegalnych interesów i przemytów. Prucz orientalnej dzielnicy zobaczymy również wspaniałą architektórę niewysokich kamienic, ułożonych w rzędach przy stromych ulicach, bez przesytu wieżowców, z rozległymi parkami i miejscami wypoczynku.

Garcia
Garcia, dzielnica położona na granicy Hashbury, jest terenam gangu San Fierro Rifa, który nie lubi Meksykanów z Los Santos. Ta półprzemysłowa dzielnica San Fierro wierzy, iż stanie się niebawem centrum międzynarodowego handlu narkotykami. Wrogie terytorium, na którym znajduje się Cobra Martial Arts Dojo oraz ZERO'S RC Shop, gdzie możesz kupić wiele replik pojazdów i samolotów w skali 1:10.

Hashbury
Hashbury jest najspokojniejszą strefą w San Fierro, z bardzo dużym odsetkiem ludności będącej hipisami. W samym środku 'Joint Festivalu' graniczącego z Garcią, oczekuj wiele 'Ogórków' na ulicach, oraz ścian pomalowanych we wielokolorowe wzory, jak tęcze.

Doherty
Doherty jest starą dzielnicą przemysłową będąca teraz pod silną rekultywacją i pełną biznesmenów wprowadzających się do nowych biur tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Ze swoją stacją kolejową Cranberry, Doherty jest ważnym miejscem, jeśli masz ochotę opuścić miasto dzięki licznym połączeniom kolejowym oraz wieloma mostami dookoła miasta. W Doherty znajdują się także Pay 'n' Spray, miejsce, gdzie możesz zmienić kolor auta, by zgubić pościg, TransFender Body Swap Shop, gdzie możesz przerobić auta w stylu NFSU oraz salon samochodowy Wang Car Showroom (oferuje on misję 'Test Drive') oraz podejrzany, opuszczony garaż w centrum Doherty będący znanym miejscem spotkań prostytutek oraz dilerów narkotykowych.

Juniper Hollow
Juniper Hollow jest dzielnicą mieszkalną, znaną ze swych stromych ulic oraz wyraźnie odróżniających się stref mieszkalnych. Przeciętny konsument znajdzie w Juniper Hollow sklep odzieżowy Binco, stację benzynową Xoomer oraz Burger Shot. Na północy znajduje się niesamowity most Gant Bridge oraz centrum dla gości, naprzeciwko którego znajduje się Jizzy's Pleasure Dome - 'arena rozrywki dla dżentelmenów'. Nie wiadomo, czy to naprawdę dla takich 'dżentelmenów', jak to głosi slogan ;) Wreszcie, w pobliżu brzegu zakotwiczył posępnie wyglądający frachtowiec, na którym rozgrywa się misja 'The Da Nang Thang'.

Downtown
Centrum San Fierro to głównie sfera wielkiego biznesu i wysokich wieżowców, m.in. Big Pointy Building - interesujący budynek, który staje się tym węższy, im wyżej zajdziesz. W centrum możesz też wykonywać ciekawe misje poboczne, jak ta polegająca na parkowaniu drogich aut w podziemnym garażu jak najszybciej (i jak najlepiej bez najmniejszej rysy!). Równie ostrożnie musisz zjeżdżać z Windy Windy Street, nawiązującą do pokręconej Lombard Street w San Francisco. Nie zapomnij też stanąć przy Katedrze San Andreas wysuniętej daleko na północ.

Easter Basin
Easter Basin to strefy portowe San Fierro - znajdziesz nawet suchy dok oraz wiele miejsc do zakotwiczenia statku. Dzięki temu, że jest to łatwe miejsce dla szmuglerów, by dostać się do wnętrza stanu, Easter Basin jest pełne przestępców, gangsterów, oraz oczywiście korupcji. Jednym z najważniejszych punktów jest statek Import/Export, gdzie możesz sprzedawać auta za całkiem spore sumki. W przeciwieństwie do GTA3, sam będziesz musiał sterować dźwigiem tak, aby położyć samochód na statek. Będzie też minigra polegająca na układaniu kontenerów na pokładzie statku. Innym interesującym miejscem w Easter Basin jest lotniskowiec, który będzie bazą dla Hunterów. Głównymi gangi to tutaj wietnamski Da Nang Boys oraz walcząca z nimi lokalna Triada. W centrum Easter Basin znajduje się stacja benzynowa Xoomer, w której pracuje znany z poprzedniej części GTA Jethro.

LAS VENTURAS

Las Venturra jest pierwowzorem Las Vegas, położonego w Nevadzie. W przeciwieństwie do wcześniejszych miast otoczone jest terenami pustynnymi, porośniętymi kaktusami, gdzie od czasu do czasu zobaczyć można będzie farmy, przez ten krajobraz przdzierać sie będą długie szosy. Miasto jest kolebką hazardu, nocnych klubów, wpływowych ludzi, bogatych hoteli i kasyn. Prawdziwe życie na ulicach toczy się nocą, wszystko rozświtlaja barwne neony i wspaniałe fontanny. To tutaj naszym zadaniem będzie wybudowanie i prowadzenie kasyna. Będziemy mieli możliwość zdobycia ogromnych zysków z hazardu, oraz od wielce wpływowych ludzi dla których będziemy pracować.

Tłumaczył: enjoi.
Źródło: GTAgaming.