Witaj, nieznajomy!
reset hasła
sitemenu serwisy serwisy download gta5 chinatown_wars gta4 vice_city_stories liberty_city_stories gta_advance san_andreas vice_city gta3 gta2 gta1
San Andreas: Zapowiedź
   

GTA: SA przygotowuje się do uderzenia w PS2 z całą swoją mocą. Jedna z bardziej, jeśli nie najbardziej, oczekiwanych gier, które mają wyjść w tym roku, San Andreas powinna bez problemu osiągnąć takie wyniki sprzedaży jak dwie poprzednie częci. Przenosząc akcję ze wschodniego wybrzeża do zachodniego i rozszerzając miejsce akcji do trzech miast, ta gra dąży do miana gry wszechczasów.

Aby pomóc Ci połapać się we wszystkich informacjach o tej grze zdecydowalimy się do zebrania wszystkich informacji o niej w jednym miejscu. Na wszystkie ważne pytania dotyczące gry są odpowiedzi razem z wiadomościami o kilku innych aspektach SA. Oczywiście, nie są to wszystkie obecne informacje o grze, ale odsłaniają one wystarczająco dużo podstaw, dzięki czemu dodatkowe poszukiwania pozostają tylko najbardziej hardcore'owym fanom, którzy chcą ciągle być na bieżąco.

Jeśli chcesz wiedzieć po prostu co słychać w najpopularniejszej serii gier, usiądź, zrelaksuj się i weź głęboki oddech przed zanurkowaniem w informacje o GTA: SA. Specjalne podziękowania dla PSM, Game Informer i Rockstar.

O czym jest fabuła San Andreas?

Oto, co jest napisane na ten temat na oficjalnej stronie SA:

"5 lat temu Carl Johson uciekł od przymusu życia w Los Santos w San Andreas...miasta, które samo się pogrąża przez problemy z gangami, narkotyki i korupcję. Gdzie gwiazdy filmowe i milionerzy robią co mogą, aby uniknąć zagrożenia ze strony dealerów i członków gangów.

Teraz są wczesne lata 90. Carl musi wrócić do domu. Jego matka została zamordowana, jego rodzina rozdzieliła się, a jego przyjaciele z dzieciństwa sami dążą do pogrążenia się.

Po jego powrocie do domu para skorumpowanych policjantów wrobiła go w zabójstwo. CJ musi przebyć cały stan San Andreas, aby uratować swoją rodzinę i przejąć kontrolę nad ulicami."
Od czasu kiedy Rockstar umieścił ten zarys fabuły na swojej stronie w czasie trwania targów E3, twórcy przestali informować nas o innych aspektach fabuły, poza opisem kilku bohaterów.

Jakie postacie są zatwierdzone do tej pory?

 • Carl 'CJ' Johnson
  Główny bohater gry, CJ jest gangsterem żądnym zemsty. Jego matka i młodszy brat zostali zabici przez członków gangu, dlatego on, po pięciu latach spędzonych w Liberty City, wraca do Los Santos, aby znaleźć morderców matki. Jego przeznaczeniem jest oczywiście zostać kimś ważnym w Orange Grove Families (OGF)
 • Sweet Johnson
  Główny boss Orange Grove Families i starszy brat CJ. Sweet Johnson obwinia Carla za śmierć ich młodszego brata pięć lat temu. Chociaż jest on wkurzony na CJ, z powodów swoich osobistych, jest ciągle lojalny dla brata i jest jednym z głównych stronników Carla, po jego powrocie do OGF.
 • Brian Johnson
  Dziesięcioletni brat CJ, który został zamordowany pięć lat temu. Biedne dziecko.
 • Kendl Johnson
  Kolejna osoba z rodzeństwa Johnsonów. Siostra Sweet'a i Carl'a, która całkowicie różni się od swoich braci.
 • Ryder
  Stary przyjaciel CJ.
 • Smoke
  Najbardziej sprawny fizycznie członek Orange Grove Families, Smoke odegrał ważną rolę w ponownej unifikacji gangu, a także jest przyjacielem rodziny Johnsonów od wielu lat.
 • Frank Tenpenny & Eddie Polaski
  Para skorumpowanych gliniarzy, którzy znają CJ od jego pobytu w Juvenile Hall, ci dwaj zaczęli robić kłopoty Carlowi od momentu jego powrotu do Los Santos.
 • Old Reece
  Fryzjer Carl'a od czasów jego dzieciństwa, Old Reece jest osobą, u której można w czasie gry zmienić fryzurę.
 • Cesar
  Tajemniczy charakter, którego cel okryty jest tajemnicą. Cesar wygląda jak hardcore'owy morderca, cały jest w tatuażach i nie rozstaje się ze swoim .45.
 • The Flats and The Ballas
  Te dwa gangi są głównymi rywalami Orange Grove Families, od czasu wyjazdu Carla pięć lat temu, stopniowo przejmują ulice.

Jakie tym razem spotkamy pojazdy?

Chociaż w tej chwili lista pojazdów nie jest zbyt wielka, wiemy o nich kilka detali. Większoć z nich, na przykład, będą rdzewieć i brudzić się, jeli nikt nie będzie ich używać. Na rowerach będzie się jeździć poprzez rytmiczne naciskanie odpowiednich przycisków, co ma symulować kręcenie pedałami. W tej chwili poniższe pojazdy to wyłącznie te, które zostały zatwierdzone przez teksty lub zdjęcia z San Andreas. Mimo że pojazdy te nie są oficjalnie licencjonowane, my użyjemy prawdziwych nazw tych pojazdów, aby można było sobie dokładnie wyobrazić jak one wyglądają.
 • Rower
 • Cadillac
 • Custom Streetrod
 • Cutlass Sierra
 • Generic Hatchback
 • Generic Sedan
 • Gremlin
 • Helikopter
 • Impala (convertible)
 • Old-School Muscle Car
 • Old-School Pickup Truck
 • Motocykl policyjny
 • Semi Truck
 • Van

Jak duże jest miasto w porównaniu do innych gier?

W tej chwili w San Andreas są trzy miasta i wszystkie są ze sobą połączone za pomocą kilometrów wzajemnie połączonych dróg, pustyń, gór, rzek i wiele innych. Trzy miasta są stworzone na podstawie prawdziwych miast takich jak San Francisco, Los Angeles i Las Vegas. Wszystko ze sobą połączone daje powierzchnię ok. 5-6 razy większą niż Vice City.

Jak długa jest gra i ile jest w niej misji?

Jeszcze nie podano czasu potrzebnego na ukończenie gry. Ale porównując wielkość San Andreas i wczeniejsze tytuły, gracze mogą oczekiwać, że gra będzie tak samo długa (a nawet prawdopodobnie dłuższa) jak GTA III i Vice City. Liczba głównych i pobocznych misji jeszcze nie została podana.

Ile rodzajów broni jest w San Andreas?

Nie wiadomo jeszcze ile dokładnie będzie broni, ale za to wiemy, że niektóre z nich mogą znajdować się w obu rękach jednocześnie. Dodatkowo gracze będą mogli uczestniczyć w strzelaninach drive-by oraz wykorzystywać polepszone metody walki bez broni. W każdym razie, na pewno w grze będą następujące bronie:
 • .45 cal
 • 9mm
 • Shotgun
 • Uzi

Jakie rodzaje warunków środowiskowych możemy oczekiwać i jakie będą typy misji w grze?

We wszystkich tekstach, które przeczytaliśmy można dowiedzieć się, że nie tylko będzie więcej misji w budynkach oraz że będzie kilka dodatkowych mini-gier. Kiedy zostanie wydana gra gracze będą mogli grać w kasynach, włamywać się do domów, aby je obrabować oraz rekrutować ludzi do swojego własnego gangu [Orange Grove Families - dop. jakwis]. Inne bardziej tradycyjne misje oczywiście też będą, np. misje polegające na zabiciu kogoś, itp. Najbardziej interesujące jest to, że w grze będą nawet strzelaniny w trybie pierwszej osoby, tak jak to było na strzelnicy w Vice City.

Wracając do warunków środowiskowych, w San Andreas będą takie same dynamiczne cykle dnia i nocy jak w GTA III i Vice City. SA także będzie się cechować zmienną pogodą, ale nie wiemy dokładnie o jaki rodzaj pogody chodzi. Będzie smog w Los Santos (Los Angeles). Możemy się także spodziewać padającego deszczu, ale nie wydaje się być trochę niewłaściwy w trzech rejonach, które mają reprezentować Los Angeles, Las Vegas i San Francisco, szczególnie biorąc pod uwagę, że indywidualne modele zostały stworzone dla dni i nocy, a niego wymagałby jeszcze dodatkowych modeli (jednak góry między miastami dają nam nadzieję, że chociaż tam będzie śnieg).

Niestety nie wiemy czy pogoda będzie ograniczona do jednak lokacji oraz czy zastosowano sezonową rotację pogody. Na przykład czy będzie padać w Los Santos w sierpniu? Czy w ogóle będzie sierpień?

Jakie nowe zdolności będzie miał CJ?

Tak panie i panowie, w końcu bohater Grand Theft Auto będzie umiał pływać. Ale CJ będzie też mógł utonąć, więc nie skacz do oceanu, myśląc, że możesz się w każdej chwili zamienić w człowieka-rybę.

Dodatkowo CJ ma udoskonalony system walki wręcz, zna nowe techniki walki, może rekrutować do swojego gangu postacie niezależne, może nosić całkowicie nowe ubrania, a także chodzić do siłowni, aby stać się silniejszym. CJ może nawet polepszyć swoje atrybuty i zdolnoci!

Czy jest wsparcie sieciowe lub dla twardego dysku?

Nie ma wsparcia dla sieciowego trybu dla wielu graczy. To jest oficjalne. Wsparcie twardego dysku nie jest oficjalnie wymagane, ale San Andreas wymaga zastosowania wysokiej technologii kompresji DVD, ponieważ już gra nie będzie się doładowywać w trakcie grania z wyjątkiem wchodzenia lub wychodzenia z budynków. Rozwiązanie problemu doładowywania się etapów w trakcie gry nie wymaga posiadania twardego dysku, więc dlaczego warto jednak go mieć? Ponieważ miło będzie usłyszeć swoje pliki MP3 w czasie gry [mowa jest o wersji na PS2, od paru miesięcy jest dostępny na rynku dysk twardy do PS2 - jakwis].

Czy to prawda, że Carl musi jeć, aby przeżyć?

Tak! Bez jedzenia Carl nie wytrzyma. Ale jeśli zje za dużo stanie się gruby. W takim wypadku nie tylko zmieni się nastawienie postaci niezależnych do niego, ale może przynieść też negatywne efekty takie jak: wolniejsze tempo poruszania się, postać stanie się słabsza i słabsza fizycznie (wskazuje to miernik staminy). Aby schudnąć Carl może póśjć do siłowni, ale zbyt dużo ćwiczeń może spowodować, że zwiększy się masa Carla, co go oczywicie spowolni. Więc, jeli w którymś momencie gry wpadniesz do wody, to lepiej miej nadzieję, że jesteś w formie i uciekniesz zanim miernik staminy pokaże zero, co jest równoznaczne z utonięciem.

Czy pojawią się postacie z innych częci GTA?

Oczywiście tak. O kilku ciekawostkach już wiemy i wiemy też, że rozpoznawalne i mroczne imiona i twarze z Liberty i Vice City powinny wrócić w San Andreas. Frank Vincent, aktor, który podkładał głos Don Salvatore Leone'owi w GTA III na swojej prywatnej stronie internetowej zamieścił informację, że zlecono mu ponownie zagrać swoją rolę w 'kontynuacji GTA 3'. Ta informacja niedawno nagle zniknęła bez żadnego uprzedzenia.

Oczywicie znajdziemy w SA także mnóstwo 'Easter eggs' ukrytych w trakcie całej gry, tak samo jak to było we wczeniejszych częściach GTA.

Jak został udoskonalony system celowania?

W tej chwili jest podobny do tego w Man Hunt'cie, ale trzeba powiedzieć, że kamera jest o wiele bardziej zbliżona do postaci i można ją obracać za pomocą prawej gałki analogowej, co powinno pomóc w bardziej precyzyjnym strzelaniu, łącznie ze headshot'ami. Gra może się pochwalić bardziej rozwiniętymi elementami walk niż Vice City czy GTA III. To znaczy, że są różne pozycje do ataku, a nawet trochę kombinacji, które mogą być z nimi połączone. To wszystko prowadzi do większej ilości elementów walki.

Jakie będą stacje radiowe i jaką licencjonowaną muzykę usłyszymy?

To nie zostało jeszcze do końca powiedziane, ale wiemy, że w San Andreas ma zamiar reprezentować całą Kalifornię, a jak wiadomo z doświadczenia jest tam mix różnych styli muzycznych, takich jak alternative, hip-hop, rap i metal. Fabuła gry rozgrywa się w latach '90, więc nie będzie niespodzianką usłyszenie Guns 'n Roses, Vanilla Ice, NWA i Beach Boys. Na pewno rap nie będzie jedynym stylem muzycznym w San Andreas.

Otrzymaliśmy wiadomości, że kilka stacji radiowych w Los Angeles zanotowało, że Nine Inch Nails ma wystapić w grze, ale ta wiadomość nigdy nie została potwierdzona przez Rockstar.

Jakich aktorów możemy oczekiwać w grze?

W tej chwili plotki mówią, że Dave Chappelle albo Ice Cube mają podłożyć głos pod Carla Johsona. W tej chwili nie ma jednak pewności co do tego. Rockstar wychodzi z założenia, że nie chce sprzedawać gry opartej na znanej osobie, ich celem jest znalezienie aktorów, którzy dobrze zagrają swoje role, a nie wielkich nazwisk. To może być każdy. Jedyny znany w tej chwili aktor to Frank Vincent, który powróci jako Don Salvatore Leone z GTA III, który, jak już wczeniej wspomnieliśmy, napisał na swojej stronie internetowej, że został zatrudniony do odtworzenia swojej roli w San Andreas.

Kiedy będzie premiera gry?

19 października, 2004 r.

Czy San Andreas zostanie wydane na inne platformy?

W tej chwili nie ma żadnych oficjalnych informacji i gra jest robiona na konsolę PS2, oczywiciśe plotki głoszą, że SA wyjdzie też na PC. Port na Xboxa jest niemożliwy w tej chwili. Nie wiadomo, kiedy wyjdzie potwierdzenie wydania SA na inne platformy, może niedługo, może nigdy. Jakby nie było, w tej chwili San Andreas jest robione tylko na PS2.

Jakich rodzajów mini-gier możemy oczekiwać?

Będą segmenty polegające na zabijaniu ludzi shotgunem z samochodu, podczas gdy kto inny prowadzi. Będą także mini-gry hazardowe, nie wiadomo jeszcze jakie, w kasynie.

Więcej misji typu dostarczanie pizzy, jeżdżenie karetką, vigilante, itp. Misje poboczne, dzięki którym możemy zdobywać przydatne później umiejętnoci. Jak granie w kasynie podniesie Carla zdolności jeszcze nie wiemy.

Jakie rodzaje budynków możemy kupić? Czym one się będą cechować?

Wnętrza i posiadanie budynków będzie o wiele ważniejsze w San Andreas niż w Vice City. Możesz nawet otworzyć kasyno, które zbudowałeś. Na czym będzie polegała budowa - nie wiemy. Ale ten element raczej nie będzie nudną operacją polegającą na zarządzaniu swoimi zapasami.

Czy będziemy mogli mieć gang?

W latach 90 było około 15,000 aktywnych członków gangu. Ponieważ gangi były tak popularne, gra pozwala graczowi rekrutować ludzi, którzy bedą mu pomagać w czasie misji. Jeszcze nie wiemy dokładnie jak to będzie wyglądać, ale jest możliwe, że można będzie brać 'żołnierzy' z Orange Grove Families (prawdopodobnie najwyżej trzech) i wykonywać misję z ich pomocą.

To tyle, ale możesz sobie wyobrazić, że jeszcze jest mnóstwo informacji, które wyjdą na jaw w ciągu przyszłych miesięcy. Możesz się być pewny, że my jako pierwszy opublikujemy wszystkie nowe informacje o San Andreas, więc odwiedzaj nas często, aby być na bieżąco.

Pięć lat temu Carl Johnson uciekł od presji życia w Los Santos w San Andreas.. miasto rozdarte przez gangi, narkotyki i korupcję. Tam, gdzie gwiazdy filmowe i milionerzy starają się jak mogą, aby uniknąć dilerów i gangsterów.
Teraz - są lata 90. Carl wrócił do domu. Jego matka została zamordowana, rodzina się rozpadła, a jego przyjaciele z dzieciństwa wpadają w coraz większe kłopoty.

Gdy wrócił do domu - kilku skorumpowanych gliniarzy uknuło jego morderstwo. Carl zmuszony jest do wyprawy, aby ochronić swą rodzinę i odzyskać kontrolę nad miastem.

Liberty City.. Vice City.. Teraz San Andreas, kolejna część legendarnej serii. Grand Theft Auto powraca na PlayStation2 w październiku.